Co to są kryptowaluty?Świat nieustannie się zmienia, a niesamowicie szybki rozwój technologiczny sprawia, że czasem ciężko jest za wszystkim nadążyć. To samo dotyczy kryptowalut, o których wiele osób słyszało, ale wciąż nie do końca wie, czym one właściwie są. Poniższy artykuł pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluta to cyfrowa waluta funkcjonująca w oparciu o technologię blockchain. Wirtualne pieniądze mogą być przesyłane pomiędzy użytkownikami, a w całym procesie nie pośredniczą żadne instytucje finansowe, takie jak firmy płatnicze czy banki.

Jedną z najważniejszych kwestii związanych z kryptowalutami jest ich bezpieczeństwo. Każda transakcja wykonywana z pomocą kryptowalut zapisywana jest w zdecentralizowanym systemie i wymaga potwierdzenia przez wiele węzłów sieci. Te czynniki sprawiają, że fałszowanie, usuwanie lub zmienianie danych staje się niemal niemożliwe, co drastycznie zmniejsza ryzyko oszustw.

W kwestii kryptowalut istotne jest, że nie są one regulowane przez instytucje rządowe. Z tego względu ulegają znacznym wahaniom wartości. Dlatego właśnie przed zdecydowaniem się na inwestowanie w rynek kryptowalut, należy dokładnie się z nim zapoznać.

Jak działa handel kryptowalutami?

Handel kryptowalutami odbywa się na platformach kryptowalutowych, czyli na giełdach kryptowalut. To właśnie tam użytkownicy mogą swobodnie kupować i sprzedawać kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ethereum czy Litecoin.

Pierwsze kroki na rynku są bardzo łatwe. Wystarczy zarejestrować się i zweryfikować swoje konto. Weryfikacja tożsamości użytkownika wymagana jest ze względu na regulacje przeciwko praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Po pozytywnym przejściu weryfikacji można kupić swoje pierwsze kryptowaluty za pomocą waluty tradycyjnej, takiej jak złoty, euro czy dolar.

Warto wiedzieć, że cena konkretnych kryptowalut na rynku ustalana jest na podstawie popytu i podaży, przez co nieustannie się zmienia. Giełdy kryptowalut zazwyczaj pobierają prowizję od każdej transakcji, a jej wysokość zależy od konkretnej platformy.

Chcąc handlować kryptowalutami, trzeba wziąć pod uwagę ich zmienność. Chociaż może przyczynić się ona do znacznych zysków, to może być również powodem utraty zainwestowanych środków. Przed podjęciem decyzji o inwestycji w kryptowaluty, dobrze jest dokładnie zapoznać się z rynkiem i aktualnymi trendami.